Klasické parkety

Klasickou parketou nazýváme zpravidla opracované masívní prkénko, po obvodě vybavené perem a drážkou,které slouží jako jednoduchý zámek. Pokud tímto zámkem (pérem a drážkou) vybaveno není, jedná se o lamelu (lamparguet). Parketami se ještě nazývají tzv.vrstvené parkety, lepené obvykle ze dvou nebo tří vrstev (segmentů), z nichž vrchní (nášlapná) vrstva nemívá zpravidla větší výšku než 5mm. Mohou být buď v provedení přírodním (surovém), nebo lakovaném, převážně z několika vrstev vysoce odolného laku.

Klasické parkety jsou vhodné prakticky do všech bytů a nemovitostí, novostaveb, kde není podlahové topení, neboť klasické parkety mají větší tepelně-izolační vlastnosti. Mezi největší přednosti klasických parket patří jejich takřka neomezená životnost, kterou může ovlivnit jen kvalita povrchové úpravy. Klasické parkety jsou vhodné i pro alergiky. V dnešní době, díky vysoké kvalitě opracování, vysušení, pokládání a povrchové úpravě, mají klasické parkety vysokou užitnou vlastnost. Při použití moderních zátěžových laků je jen minimálně požadovaná jejich údržba. Již nedochází k sesychání, vrzání a vzniku spár mezi jednotlivými vlysy za předpokladu, že se udržuje relativní vlhkost v místnosti okolo 50 %. Parkety jsou vyráběné s tvrdých až velmi tvrdých (exotických) dřevin, v různých jakostních třídách.

Proč volit parkety?

Parkety jsou přírodní produkt, dodávají interiéru přírodní krásu a image, proto jsou také produktem zdravého bydlení. Trvanlivost je při správné instalaci a minimální údržbě prakticky neomezená, zvláště u parket vyrobených z dubového dřeva. Ty v mnoha případech přečkaly i několikaleté působení povětrnostních vlivů při zhroucení střechy. Ještě lépe odolné, tvrdší a trvanlivější jsou některé exotické dřeviny, které jsou ovšem zpravidla podstatně dražší než tuzemské.

Rozdělení podle jakosti:

I třída

  • bez velkých nápadných barevných a strukturálních rozdílů
  • na obrázku ukázka dub I třída

parkety dub I třída

II třída

  • obsahuje malé součky nebo menší barevné rozdíly
  • na obrázku ukázka dub II třída

 

parkety dub II třída

III třída

  • výrazné rozdíly ve struktuře dřeva a barvě. Obsahuje velké suky.
  • na obrázku ukázka dub III třída

parkety dub III třída

IV jakost

  • veškeré ostatní vady. Kůra povolena pokud nezasahuje do lícní strany parkety.
  • na obrázku ukázka dub IV třída

parkety dub IV třída