Renovace parket

Stále více domácností zjišťuje, že mají, ať už pod kobercem nebo jinou krytinou, parkety. Ty mnohdy bývají věkem velmi znečištěné, objevují se spáry, či dokonce kus parket chybí. První reakcí bývá: ,,Ty parkety jsou už škaredé, s tím nepůjde nic udělat". Divili byste se, ale JDE! Z naší mnohaleté praxe můžeme říct, že v 95% jdou parkety zrenovovat a výsledkem je krásná, dřevěná podlaha a za takovou cenu, co dneska stojí koberec nebo solidní plovoucí podlaha. Záleží už jen na Vás, jestli dáte přednost parketám před plovoucí podlahou, kobercem nebo jinou krytinou. Parkety symbolizují přírodu, krásu a tvoří image domácnosti.

Renovace parket se provádí postupně v několika krocích:

 1. Podle zjištěného celkového stavu zvolíme správný postup při renovaci. Pokud je dřevěná podlaha dobře připevněná k podkladu, demontujeme lišty. Pokud jsou parkety volně položené, raději lišty demontujeme až při okrajovém broušení. Důkladně zkontrolujeme celou plochu, odstraníme všechny hřebíčky a jiné kovové části, které by mohly vážně poškodit brusný válec. Také je vhodné odstranit případný asfalt, který někdy prosakuje z podkladu (brusný papír by se jinak rychle znehodnotil). Nakonec důkladně zamést.
 2. V případě velkých spár či ,,vrzání'' španujeme (vyplňování mezer lepením vhodných třísek nebo dřívek ze stejného materiálu). Pokud jsou parkety volně položené (bez přilepení k podkladu), stahujeme pomocí vhodných stahováků a sklepáváním.
 3. Podle potřeby zvolit vhodné základní brusivo (16 nebo 24, 36, 40), střední (60, 80), jemné (100, 120). Okraje brousíme okrajovou bruskou, nejlépe shodným brusivem (36, 60, 100).
 4. Pokud nejsou parkety příliš uvolněné, tak tmelíme (směs pilin a pojiva).
 5. Jemné broušení (100, 120).
 6. Finální broušení talířovou bruskou. Volíme brusnou mřížku 80 a 120 nebo brusný papír stejné zrnitosti.
 7. Dokonale vyčistit před lakováním (vysavačem + obdelníkovým mopem ap.)
 8. Lakování
 9. Podle potřeby první nebo druhou vrstvu laku vyhladit talířovou bruskou s jemnou brouscí mřížkou 180.
 10. Lištování okrajů.
 11. Finální lak.

Nakonec velmi cenná rada. Byť se to může zdát jednoduché, v mnoha případech provádíme renovaci parket po neodborném broušení, špatně zvoleném postupu práce. Proto se do renovace nepouštějte sami a vyhledejte firmu, která má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti. Cena renovace parket se u nás pohybuje již od 390 Kč /m2.